Jubileusz Kuratorskiej Kampanii Przeciw Przemocy

Dzisiejszy jubileusz Kuratorskiej Kampanii Przeciw Przemocy organizowanej od 5 lat przez Kuratorską Służbę Sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu obecnie we współpracy ze Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Korytnikach, to wydarzenie niezwykle ważne, bo pozwala podziękować wszystkim zaangażowanym w walkę z wszelkimi rodzajami przemocy. Jednocześnie to spotkanie napawa nas wszystkich głęboką troską. Cykliczny charakter tej kampanii uzmysławia bowiem, że przemoc w rodzinie to dramat, z którym jego ofiary muszą się mierzyć każdego dnia, często od urodzenia i któremu nie da się przeciwdziałać w prosty sposób, a jego rozwiązanie, nawet przy wsparciu i wielkim zaangażowaniu, służby kuratorskiej i specjalistów ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia Rodzinie trwa zwykle bardzo długo, często lata.

Szukając najlepszych rozwiązań do walki z przemocą w rodzinie musimy pamiętać, że nie dotyka ona tylko rodzin z problemami alkoholowymi, dysfunkcjonalnych w stopniu, który łatwo może być dostrzeżony przez sąsiadów, szkołę, co daje szanse na to, że ktoś podejmie w takiej rodzinie interwencję. Przemoc w rodzinie to problem także tzw. „dobrych domów”, ludzi zajmujących eksponowane stanowiska, często cieszących się społecznym szacunkiem. W przypadku takich rodzin dramat, który każdego dnia przeżywają ofiary przemocy, którymi zazwyczaj są kobiety i dzieci, zostaje zamknięty w czterech ścianach, niedostrzeżony przez nikogo.

Tym co wydaje się niezwykle ważne, jest rozwój i edukacja społeczeństwa, systemu prawnego, szkolnictwa w kierunku, który pozwoli nam tą przemoc jak najszybciej diagnozować. Tak aby każdy człowiek, już od najmłodszych lat szkolnych wiedział czym jest przemoc w rodzinie, ale też miał wiedzę kogo o tym powinien poinformować. Wyczuleni na przemoc w rodzinie, ale i przemoc w każdej innej postaci,  przemoc wobec kobiet, przemoc w pracy, czy grupie rówieśniczej winniśmy być wszyscy i tu także wielka rola państwa, aby w tym kierunku społeczeństwo edukować i uczulać. Bez wątpienia bardzo dużo do zrobienia jest jeszcze w kwestii zmiany rozwiązań prawnych, aby ułatwić pracę służby kuratorskiej i specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie i tu z uwagą będę wsłuchiwać się w Państwa głos, ale też każdego dnia jestem do Państwa dyspozycji i każdą uwagę odnośnie funkcjonowania systemu, możliwości jego usprawnienia będę przenosił w przestrzeń prac parlamentu i dążył do znalezienia systemowych rozwiązań.

#LicząSięLudzie