Uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Podczas dzisiejszej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej skierowałem do Koleżanek i Kolegów nauczycieli takie słowa.

Każdego roku, przy takiej uroczystości jak dzisiejsza, staram się wmawiać sobie i innym,  że akurat bieżący rok będzie ostatnim z trudnych i że przyjdą dobre, jasne czasy. Tymczasem okazuje się, że jest nie tylko trudno, jest jeszcze trudniej. Pandemia, nauka zdalna, wojna w Ukrainie, nadchodzący kryzys energetyczny, pomysły obecnego ministra stawiają przed polską szkołą zupełnie nowe wyzwania. Za to, że potraficie im sprostać składam serdeczne podziękowania i gratulacje.

To, że na Waszych barkach spoczywa odpowiedzialność za kształcenie i przekazywanie wiedzy, kompetencji i umiejętności, za pomoc rodzinie w wychowaniu oraz sprawowanie opieki nikogo nie dziwi, bo przecież od lat są to podstawowe funkcje szkoły.

Ale w najczarniejszych myślach nie sądziłem, że dojdzie jeszcze funkcja obronna. Dziś bowiem staje przed Wami zadanie bronienia zasad i wartości, jakimi charakteryzować się powinna, nowoczesna, współczesna szkoła funkcjonująca w demokratycznym państwie.

Młodym ludziom potrzebna jest rzetelna wiedza, a nie doktryny, silny, osobisty kręgosłup moralny, a nie jedynie słuszny wspólny, jednakowy model formowany pod określone zapotrzebowanie władz.

Dziś znów trzeba pełnić straż nad prawem nauczycieli i  uczniów do samodzielnego myślenia i dokonywania wolnych wyborów. Ale w całym tym procesie edukacyjnym nie możecie być sami. Nie wolno traktować was jak współczesnych, niezłomnych herosów, stale gotowych do najwyższych poświęceń.

Czasy XIX - wiecznych siłaczek i siłaczy pracujących wyłącznie dla idei bezpowrotnie minęły.

Dziś godność pracy oraz prestiż nauczyciela, dobre, nowoczesne warunki pracy, wsłuchiwanie się w Wasz głos, wreszcie godziwe wynagrodzenie za trud winny być priorytetami każdej władzy. 

Tego więc życzę koleżankom i kolegom w dniu święta. 

Dzieci rodzą się ze skrzydłami, a my nauczyciele pomagamy im je rozwinąć. Znając Was jestem pewny, że tak właśnie było, jest i będzie, a w zamian dostaniecie to, co najpiękniejsze w naszym zawodzie – własną satysfakcję, wdzięczność uczniów i uznanie rodziców.